Czyszczenie obuwia

Jak wyczyścić zabrudzone buty? Niewiele modeli można prać w pralce, a i te mogą się odkształcić lub stracić kolor. Jak w takim razie ratować ulubione buty z nubuku czy zamszu? Przecież nie można ich moczyć… Z pomocą na pewno przyjdzie Ci sprzedający w dobrym sklepie obuwniczym. W dobrym sklepie znajdziesz szampon do obuwia, czyścik samonabłyszczający i piankę intensywnie czyszczącą do różnych rodzajów tkaniny czy skóry – także do delikatnego zamszu!

Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu preparatu. Wtedy jest duża szansa, że przeznaczony do tego celu szampon usunie nawet najbardziej uporczywe plamy z Twojej ulubionej pary butów.

Wypełniacze do obuwia

Prawidła, czyli wypełniacze to akcesoria do butów potrzebne każdemu z nas. Zastanawiasz się, dlaczego Twoje skórzane buty tracą kształt i pojawiają się na nich zagniecenia? Cholewka kozaków straciła estetyczny wygląd? To dlatego, że nie używasz prawideł! Zawsze, kiedy przestajesz regularnie korzystać z danej pary butów, powinieneś ją starannie wyczyścić, a do środka włożyć wypełniacz. W ten sposób zapobiegasz deformacji obuwia, a nawet możesz poprawić wygląd już zniekształconych butów.

Z prawidłami doskonale współgrają rozciągacze do obuwia. Takim preparatem powinieneś spryskać wnętrze skórzanego buta, a następnie do środka włożyć prawidło. Po wyschnięciu but będzie na nowo ukształtowany.

Zabezpieczanie obuwia

Jeśli postanowiłeś zabezpieczyć się w niezbędne akcesoria do butów, nie możesz zapomnieć o tym, że ważna jest też impregnacja obuwia. To specjalne środki, przeznaczone do zabezpieczania butów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego należy je stosować już do nowo zakupionych butów oraz na początku każdego sezonu (oczywiście po wyczyszczeniu butów). Impregnacji najbardziej potrzebują buty na jesień i na zimę, mające regularny kontakt z deszczem i ze śniegiem. Impregnat tworzy bowiem wodoodporną warstwę na powierzchni butów, zapobiegając ich przemoknięciu.

Zapobieganie utracie koloru

Jeśli skóra naturalna lub sztuczna jest stale narażona na niekorzystne czynniki pogodowe, a nie jest przy tym regularnie zabezpieczana, szybko traci swój połysk i kolor. Jak odnowić zszarzałe i zmatowiałe buty? Na początek można je przeczyścić zwilżoną szmatką, jeśli materiał butów na to pozwala. Następnie dobrze jest skorzystać z preparatów ochronno – natłuszczających. W ten sposób zabezpieczysz skórę i odświeżysz kolor, a także spowolnisz proces powstawania na butach nieestetycznych zagięć.

Różne rodzaje skóry wymagają nieco innej pielęgnacji, dlatego dobrze będzie, jeśli zaopatrzysz się w kilka preparatów – preparat do skóry licowej, lakierowanej czy zamszu. Środki natłuszczające dostępne są w kilku postaciach. Zgodnie z własnymi preferencjami możesz zdecydować się na olejek do obuwia, spray konserwujący obuwie lub krem. Pamiętaj, że buty z bardziej wymagającego materiału, na przykład delikatnej skóry, będą wymagały częstszej i bardziej uważnej pielęgnacji. Wyczyszczone i natłuszczone obuwie możesz dodatkowo zaimpregnować.

Innym sposobem na przywrócenie koloru butom, a przy tym ukrycie drobnych uszkodzeń i zadrapań, jest użycie pasty do butów. Substancja określana tym mianem składa się z mocno skoncentrowanego barwnika oraz tłuszczu. Nawet bardzo niewielka porcja pasty wystarczy Ci do dokładnego wypolerowania Twoich eleganckich półbutów. Do każdego koloru obuwia można nabyć pasującą do niego kolorystycznie pastę. Dzięki temu środkowi nie tylko przywrócisz butom połysk i kolor, ale możesz też z powodzeniem ukryć drobne uszkodzenia.

Co, jeśli wnętrze buta farbuje?

Twoje buty, zwłaszcza te, które nosisz latem na gołe stopy, mają kontakt z wytwarzanym przez Twoje ciało potem. Dlatego może się zdarzyć tak, że wyściółka, zwłaszcza w wyjątkowo ciemnych lub jaskrawych kolorach, będzie barwić Twoje stopy. Jak się zabezpieczyć przed taką ewentualnością? Czy da się powstrzymać ten proces?

Okazuje się, że istnieją specjalne preparaty zapobiegające barwieniu butów od wewnątrz. Tego typu środki po zastosowaniu zostawiają na wyściółce ochronną powłokę, dzięki której możesz bez obawy nosić swoją ulubioną parę nawet w ciepłe dni. Aplikację środka należy cyklicznie powtarzać, żeby powlekająca warstwa nie straciła swoich ochronnych właściwości.

Jak zapobiec nieprzyjemnym zapachom?

Jesienią i zimą całymi dniami nosisz grube buty, chroniące przed zimnem i wodą. Sprzyja to poceniu się stóp i może skutkować nieprzyjemnym zapachem? Zastanawiasz się, czy istnieją akcesoria do butów, dzięki którym mógłbyś poradzić sobie z tym problemem?

W takim razie potrzebny Ci dezodorant do obuwia. Tego typu preparaty pochłaniają przykre zapachy, odświeżają obuwie, a przy tym mają właściwości antyseptyczne. Należy je aplikować na wyściółkę butów, a aplikację regularnie powtarzać.

Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło